Programme

Scientific Programme

15 January 2020, Wednesday (B Hall)

1st session
Chairman: Harun Üçüncü
09.00-09.30 Course 1 - Ethics in animal experimentations & ARRIVE:  “Animal research: reporting of in vivo experiments”.
Cem Uzun
09.30-10.00 Course 2 - Statistics in animal experimentations.
Necdet Süt
10.00-10.30 Course 3 - Update in inner ear physiology.
Erdoğan Bulut
10.30-11.00 Break
2nd session
Chairman: Derya Talas
11.00-11.30 Course 4 - Epigenetic modifications of the inner ear.
Metin Budak, Erdoğan Bulut
11.30-12.00 Course 5 - Genetic anomalies of the inner ear.
Hakan Gürkan
12.00-12.30 Course 6 - Inner ear drug delivery: Challenges and Future Concepts
Emre Ocak, Adrien Eshraghi
12.30-13.30 Lunch
3rd session
Chairman: Adrien Eshraghi
13.30-14.00 Course 7 - Imaging (TEM, SEM, CM) of the cochlea.
Erdoğan Bulut, Adrien Eshraghi
14.00-14.30 Course 8 - Commercializing an invention: patent.
Senem Kayahan
14.30-15.00 Course 9 - Commercializing an invention: trademark.
Senem Kayahan
15.00-15.30 Break
4th session
Chairman: Afşin Özmen
15.30-16.00 Course 10 - Electrophysiological tests (ABR, OAE and tympanometry) in the guinea pig.
Erdoğan Bulut, Cem Uzun
16.00-16.30 Course 11 - Dissection of the guinea pig temporal bone: Opening of the bulla, cochleostomy, CI insert trauma model, isolation of the organ of Corti.
Adrien Eshraghi, Cem Uzun, Erdoğan Bulut
16.30-17.00 Demonstration 1 - ABR & OAE testing in the guinea pig.
Erdoğan Bulut, Cem Uzun
17.00-17.30 Demonstration 2 - Bulla dissection & cochleostomy in the guinea pig, dissection the organ of Corti from rat pup.
Adrien Eshraghi, Cem Uzun, Erdoğan Bulut
19.30-22.30 Speakers dinner

15 January 2020, Wednesday (C Hall)

09.00-10.30
Course 12
1st session
Chairman: Emin KARAMAN, Zahra Polat
İşitme sisteminin anatomi - fizyolojisine odyolojik test yöntemleri ile odyolojik bakış açısı (Temel Kurs)
(Audiological approach of the anatomy-physiology of the hearing system with audiological test methods [Basic Course].)
Ahmet Ataş, Eyüp Kara, Burcu Deniz, Bengi Yerlikaya, Rışvan Deniz
 
10.30-11.00
Break
11.00-12.30
Course 13
2nd session
Chairman: Eyüp Kara
Temel Odyometrik değerlendirmeler: Saf ses odyometri ve maskeleme, konuşma testleri ve maskeleme, farklı patolojilerde maskeleme ikilemi ve aşma yöntemleri
(Fundamental Audiometric Evaluations: Pure tone audiometry and masking, speech tests and masking, masking dilemma in different pathologies and overcoming methods.)
Zahra Polat, Ebru Kara, Dilek Gülmez, Yeşim Oruç, Memduha Taş
12.30-13.30 Lunch
13.00-14.00
Course 14
3rd session
Chairman: E. Deniz GÖZEN
İşitme sistemi ile ilgili sorunlarda yasal düzenleme ve raporlama
(Legal regulation and reporting on hearing system problems.)
Ebru Kara, Hüseyin Deniz, Yeşim Oruç, Serpil Ahmet
14.00-15.30
Course 15
4th session
Chairman: Ahmet ATAŞ
İşitme kayıplı çocukta temel işitsel değerlendirme: İşitme kayıplı çocuğa yaklaşım, dil-konuşmanın temel değerlendirme bataryaları ve uygulamaları.
(Fundamental auditory assessment in hearing-impaired children: Approach to hearing-impaired children, main assessment batteries and applications of language-speech.)
Halide Kara, S. Önder, Melda Kaya, Şule Yılmaz
15.30-16.00 Break
16:00 - 17:30
Course 16
5th session
Chairman: H. Murat YENER
İletim, mix ve sensörinöral işitme kayıplarında işitme cihazı/kalıp yaklaşımları ve güncel uygulamaları (REM, RECD, Speech Map).
Hearing aid/ear mold approaches and current applications in conduction, mix and sensorineural hearing loss (REM, RECD, Speech Map).
Eyup Kara, Atılım Atılgan, Murat Şahin, Mert Kılıç, Mehmet Tarık Kaya, Zeynep Sarıoğlu

16 January 2020, Thursday (A Hall)

09.00-10.30 Opening Ceremony
09.00-09.30 Opening concert
Trakya University State Conservatory String Quintet
09.30-09.45

Opening speeches

09.45-10.00 Opening lecture 1
Prof Mirko Tos; in Memoriam / İbrahim Hızalan
10.00-10.15 Opening lecture 2
Prof. Mirko TOS’  role in EAONO setting up / Jacques Magnan
10.15-10.30 Opening lecture 3
A life dedicated to Otology and its impact on Politzer Society / Nuri Özgirgin
10.30-11.00 Break
11.00-12.30
1st session
Chairmen: İrfan Devranoğlu, Cem Uzun
In Memoriam Lectures : Mirko Tos & innovations in ORL
11.00-12.10 Lecturers
Pavel Dimov, Elefterios Ferekidis, Knud Larsen, Ulrik Pedersen, Suat Turgut, Cem Uzun
12.10-12.30
Keynote Lecture 1
Europian Board Exam in ORL-HNS / Ulrik Pedersen
12.30-13.30 Lunch
13.30-15.00 2nd session
Chairmen: Şinasi Yalçın, Orhan Yılmaz
13.30-14.00 Keynote lecture 2
About the permanent controversial topics in Otology / Jaques Magnan
14.00-14.30 Keynote lecture 3
Image guided surgery of the ear / Vedat Topsakal
14.30-15.00 Keynote lecture 4
Cochlear Implant and Hearing preservation: From laboratory to clinic / Adrien Eshraghi
15.00-15.30    Satellite Symposia  
15.30-16:00 Break
16:00-16.30 3rd session
Chairmen: Oğuz Basut, Jetmira Fejza
16.30-17.30 Panel 1 - Innovations in vestibulogy
Moderator: Nuri Özgirgin
Panelists: Fazıl Necdet Ardıç, Ahmet Ataş, Enis Alpin Güneri, Mete Kıroğlu, Cem Meço, Bülent Satar
17.30-18.30 Panel 2 - Innovations in the treatment of hearing Ioss: implants & beyond
Moderator: Levent Olgun
Panelists: Yıldırım Ahmet Bayazıt, Mahmut Tayyar Kalcıoğlu, Armağan İncesulu, Levent Özlüoğlu, Ülkü Tuncer, Özgür Yiğit
19.30-22.30 Gala dinner
9:00-18:00 Oral Presantations (C Hall)
Chairmen:

17 January 2020, Friday  (A Hall)

09.00-10.30 4th session
Chairmen: Nermin Başerer, Özgün Enver
09.00-09.30
Keynote lecture 5
Hearing Screening programme in Turkey; "A Good Application Model for Beginners"
Ahmet Ataş
09.30-10.30 Panel 3 - Innovations in the treatment of cholesteatoma
Moderator: Tayfun Kirazlı
Panelists: Elefterios Ferekidis, Kemal Görür, Günter Hafız, Onur Çelik, Ali Özdek, Nadir Yıldırım
10:30-10:45 Satellite Symposia  
10.45-11.00 Break
11.00-12.30 5th session
Chairmen: Ahmet Özdoğan, Dilyana Vicheva
11.00-11.30 Keynote lecture 6
New approach in detecting problems behind the balance disorders
Serhat İkizoğlu
11.30-12.30 Panel 5 - Innovations in hearing aids technology
Moderator: İzzet Kale
Panelists: Deniz Turgay Altılar, İlhan Erdoğan, Serhat İkizoğlu, Mustafa Berke Yelten
12.30-13.30 Lunch
13.30-15.00 6th session
Chairmen: Hüseyin Dere, Emin Karaman
13.30-14.00 Keynote lecture 7
Innovation in Signal processing and hearing aids / İzzet Kale
14.00-15.00 Panel 4 - Innovations in the treatment of tinnitus
Moderator: Nazım Korkut
Panelists: Songül Aksoy, Asım Aslan, Burhan Dadaş, Mario Milkov, Sarp Saraç, Bülent Şerbetçioğlu
15.00-15.30 Break
15.30-17.30 7th session
Chairmen: Kazım Önal, Mirlinda Rexha
15.30-16.30
Panel 6 - Hearing aids application & new born hearing screening in the Balkan Countries
Moderator: Milan Stankovic
Panelists: Mila Bojanovic, Jetmira Fejza, Francisc Gampe, Aziz Mustafa, Dugagjin Spanca, Suela Sallavaci, Petar Rouev, Stefanos Triaridis, Elvir Zvrko
16.30-17.30 Panel 7 - Innovations in pediatric otology & audiology
Moderator: Muzaffer Kanlıkama
Panelists: Taner Erdağ, Deniz Gözen, Serkan Orhan, Zahra Polat, Erol Selimoğlu, Faruk Ünal
17.30-17:45 Closing ceremony
09:00-18:00 Oral Presantations (C Hall)
Chairmen:

Event Date
15-17 January  2020

Submission Deadline for Oral Presentations
20 December  2019
 

CONTACT

MOTTO TURİZM
1394 Sok. Mimarsinan Mah. No:13 Kat:1/4  KONAK / İZMİR / TURKEY
Tel :(+90 232)  446 06 10
Fax:(+90 232)  446 07 11
E-mail: Esin BAYAR
esin@motto.tc
www.motto.tc